2009-2010 Other Boards, Commissions, and Committees

2009/2010 FOIA Manual
Listing Of Other Boards, Commissions, And Committees

Cable Commission (January 2010):

  • Richard Atterberry, Chair
  • Karen Walker, Vice Chair
  • Giraldo Rosales
  • Kyle Harrison
  • Durl Kruse-U
  • Barbara Gladney-U
  • David Gehrig-U
  • Peter Resnick-U
  • Kate Brickman-U of I
  • Chris Foster-Parkland College

Staff Representatives:

  • Jeff Hamilton
  • Trisha Crowley

Code Enforcement Board Of Appeals (January 2010):

  • Scott Kunkel, Chair
  • Sean “Tom” Cullop, Vice Chair
  • John Downes
  • William Erwin
  • Edwards Hynds, Jr.
  • Richard Halberstadt
  • Alan Nudo
  • Stasz T. Gorski

Alternatives:

  • Kenwood Sullivan
  • Robert Wallace

Staff Representatives:

  • Douglas P. Forsman, Fire Chief
  • Garry Bowman, Bldg. Safety Supv.

Code Review Committee (January 2010):

  • John Frauenhoffer, Chair
  • Jack DeAtley, Secretary
  • Kenwood Sullivan
  • Charles “Chip” Craddock
  • John Coleman
  • James Gleason
  • Kirk Skelton
  • Neil Strack
  • Mike Scott

Staff Representatives:

  • Garry Bowman, Bldg. Safety Supervisor
  • Douglas P. Forsman, Fire Chief

Convention And Visitors Bureau (January 2010):

  • William Ackerman
  • Tom Carrino
  • Michael DeLorenzo
  • Marci Dodds
  • Joe Duchene
  • Jeff Edwards
  • Dana Brenner
  • Jim Gould
  • Kathleen Harleman
  • Richard Helton
  • Tammy Hoggatt
  • David Leake
  • Vikki Madden
  • Vicki Mayes
  • Rebecca McBride
  • Alan Nudo
  • Gerald Pagac
  • Dennis Robertson
  • Jeather Steveson
  • Rich Thomas
  • Susan Toalson
  • Dan Waldinger

Staff Representatives:

  • Teri Legner
  • Craig Rost

Fire And Police Commissioners (January 2010):

  • Betsy Hendrick, Chair
  • David Session
  • John Bramfeld

Historic Preservation Commission (January 2010):

  • Gary Olsen, Chair
  • Adam Smith, Vice Chair
  • Gregory Stock
  • Douglas Milburn
  • Mark S. Chenail

Alternates:

  • Vacant

Human Relations Commission (January 2010) :

  • Mark Aber, Chair
  • Demmie Williams
  • Beverly Jackson Lacy
  • William Glithero
  • Danis R. Pelmore
  • Mary Ann Royse
  • Phiavanh (Pia) Sengsavanh
  • Jamar Brown
  • Trevor Scheetz

Staff Representative:

  • Community Relations Division

Liquor Advisory Commission (January 2010):

  • Ruth McCauley, Chair
  • Jack Troxell, Jr
  • Tracey Herbert
  • Phillip Katsinas
  • John P. Miller
  • James Cross
  • B. J. Stipes
  • Dave Johnson
  • Bradley Tran

Staff Representative:

  • Teri Legner, Deputy Liquor Commissioner

Neighborhood Services Advisory Board (January 2010):

  • Ed Hawkes, Chair
  • James L. Rose, Vice Chair
  • Julie Baker
  • Debra Karplus
  • Felicia Cockrell
  • John Campbell
  • Pamela J. Burnside

Staff Representative:

  • Neighborhood Services

Public Works Advisory Board (January 2010):

  • Tim Tufte, Chair
  • George Blackburn
  • Freddie Gordon
  • Vic McIntosh
  • Terry Prillaman, Jr., Extraterritorial Rep
  • Scott Rice

Staff Representative:

  • Dennis Schmidt

Note: See Economic Interest Report for Other B/C’s

  • City Building - Legal
  • Legal Department Contact Information

    City of Champaign
    Legal Department
    102 North Neil Street
    Champaign, IL 61820
    PH: 217-403-8765
    FAX: 217-403-8755

    The City of Champaign Legal Department's Illinois Supreme Court Rule 11 general email service address is: legaldepartment@ci.champaign.il.us

    Rule 11 Service Addresses for Individual Staff Attorneys

    City Attorney
    Frederick C. Stavins
    frederick.stavins@ci.champaign.il.us

    Assistant City Attorney
    Joseph E. Hooker
    joseph.hooker@ci.champaign.il.us

    Assistant City Attorney
    Laura Hall
    laura.hall@ci.champaign.il.us

    Assistant City Attorney
    Jennifer Bannon
    jennifer.bannon@ci.champaign.il.us

  • Foreclosures and Confirmation Orders

    Pursuant to Public Act 96-856

    Notices of Foreclosures and Confirmation Orders should be sent to the following address:

    Attention: Frederick C. Stavins, City Attorney
    102 North Neil Street
    Champaign, IL 61820